23 May U ĆUPRIJSKOM MUZEJU IZLOŽENI EKSPONATI RIMSKOG GRADA
U okviru stalne postavke muzeja “Horreu Margi – Ravno” izloženi su eksponati arheološke zbirke sa nalazište rimskog grada Horreum Margi.
Prva arheološka istraživanja arheološkog lokaliteta antičkog grada Horeum Margi, započeta su 60-tih godina prošlog veka, kada je u krugu vojne kasarne u Ćupriji istraživanja sproveo Vojni muzej iz Beograda. Od tada do danas, istraživanja su nastavljana u nekoliko etapa a krajem 80-tih godina u dvorištu muzeja pronađeni su ostaci severoistočne kule Kastruma Horreum Margi iz 2. i 4. veka nove ere.
Najobimnija arheološka istraživanja na ovom lokalitetu rađena su u periodu od 2018. do 2020. godine, a tokom ove godine očekuje se, uz pomoć Zavoda za zaštitu spomenika kulture iz Kragujevca i Ministarstva kulture, intenziviranje radova.
Kompletna teritorija opštine Ćuprija bogata je arheološkim nalazištima a čitav istorijsko lokalitet se prostire na čak devet hektara dok se 80 odsto kompleksa nalazi na teritoriji kasarne, što za sada onemogućava dalja istraživanja.
Najveći deo pokretnog arheološkog materijala koji je nađen na ovim prostorima čini keramika, što je uobičajeni nalaz iskopavanja i na mnogim drugim lokalitetima. Pored delova keramičkih posuda, Muzej baštini delove koštanog nakita, poput ukosnica koje su koristile rimljanke, češalj, narukvice od staklene paste i narukvice otvorenih krajeva. Tu je medicinski kozmetički farmakološki alat, neka vrsta sonde, lepezastog oblika sa drškom u obliku šišarke, koja je mogla da služi u medicinske, farmaceutske i kozmetičke svrhe.
Dobar deo eksponata sa početnih iskopavanja tokom 60-tih godina, baštini se u Vojnom muzeju u Beogradu. U zbirci se nalazi i deo odbrambene opreme – šlem, kao i preko 5000 komada rimskog novca koji potiče iz ostave sa lokaliteta Horreum Margi i drugih nalazišta. Reč je o rimskom carskom novcu koji je, na ovim prostorima, bio u upotrebi tokom čitave antike, a ćuprijski muzej baštini folise sa likovima različitih vladara Maksimina, Konstantina drugog i Valensa Valentijana, što je direktna veza sa imperijalnim natpisom grada koji je posvećen prolasku cara Valensa Valentinijana 364. godine n.e. Ovome dodajmo i činjenicu da Ćuprija jedina, pored Feliks Romulijane poseduje ime grada u kamenu.