
27 Apr OPŠTINA ĆUPRIJA NAJBOLJA U SRBIJI U OBLASTI RAVNOPRAVNOSTI I ANTI-DISKRIMINACIJE
Opštine Krupanj, Vrnjačka Banja, Veliko Gradište i Ćuprija izabrane su za pobednike Javnog poziva za dodelu godišnje nagrade za najbolju opštinsku/gradsku upravu u primeni principa dobrog upravljanja u 2021. godini.
Prva nagrada u oblasti Ravnopravnost i anti-diskriminacija dodeljena je opštini Ćuprija za primer dobre prakse pod nazivom „Obezbeđivanje i unapređenje pristupačnosti usluga lokalne samouprave osobama sa invaliditetom, starijim sugrađanima, majkama sa malom decom”.
Inovativnost ovog projekta ogledala se u tome što su pored besplatnih terapijskih tretmana logopeda i senzorne integracije, osobe sa invaliditetom imale priliku da razvijaju i iskažu sopstvene potencijale i talente u skladu sa individualnim mogućnostima.
Pored sredstava iz fonda Ministarstva koja za svaku od opština iznose 2,3 miliona dinara, a u cilju osnaživanja podrške razvoju i primeni principa dobrog upravljanja u radu lokalnih samouprava, pobednici konkursa su nagrađeni i dodatnom računarskom opremom (po tri desktop računara i tri brza skenera), koja dodeljuje Stalna konferencija gradova i opština (SKGO) iz budžeta programa „Podrška Vlade Švajcarske razvoju opština kroz unapređenje dobrog upravljanja i socijalne uključenosti – Swiss PRO“, koji podržava Vlada Švajcarske u saradnji sa Vladom Srbije, a sprovodi Kancelarija Ujedinjenih nacija za projektne usluge (UNOPS) u partnerstvu sa SKGO.
Ugovor o poklonu ove opreme potpisali su u Ćupriji predsednik opstine Jovica Antic i Nikola Tarbuk generalni sekretar stalne konferencije gradova i opština koji je tom prilikom izjavio da su primer i praksa ćuprijske opštine veoma važni jer tako mogu da se prenesu iskustva drugim opšinama i ukaže kako određene stvari mogu da se unaprede i sprovode.