DANAS SE SLAVI PREPODOBNA MATI PARASKEVA - SVETA PETKA - Ćuprija.net
18695
post-template-default,single,single-post,postid-18695,single-format-standard,bridge-core-2.1.1,ajax_fade,page_not_loaded,,paspartu_enabled,overlapping_content,qode-child-theme-ver-1.0.0,qode-theme-ver-19.8,qode-theme-bridge,qode_header_in_grid,wpb-js-composer js-comp-ver-6.1,vc_responsive
 

DANAS SE SLAVI PREPODOBNA MATI PARASKEVA – SVETA PETKA

DANAS SE SLAVI PREPODOBNA MATI PARASKEVA – SVETA PETKA

Srpska pravoslavna crkva danas praznuje dan Prepodobne mati Paraskeve – Svete Petke, svetiteljke koja je pomagala bolesnima i siromašnima.

Kult Svete Petke neguje se vekovima u jugoistočnoj Evropi, a poštuju je i neki nehrišćanski narodi na istoku. Vernici joj se obraćaju molitvom za pomoć i spas od bolesti i drugih životnih nevolja.

Poticala je iz imućne i pobožne porodice. Imala je brata, koji se zvao Jevtimije i koji se zamonašio veoma mlad, da bi kasnije postao episkop Maditski. Još kao devojčica, dok je sa majkom odlazila u crkvu, ona je bila veoma pobožna. Nakon smrti svojih roditelja, željna podvižničkog života, napuša roditeljski dom i odlazi u Carigrad, gde se zamonašuje u crkvi Svete Sofije, a zatim se zapućuje u Jordansku pustinju.

Prema predanju, Sveta Petka je mnoge godine provela u pustinji, u postu i molitvi i usamljeničkom životu. Predanje kaže da joj se u snu javio anđeo i uputio u otadžbinu da širi veru Hristovu.

Pored hramova Svete Petke često se nalaze izvori lekovite vode koju ljudi uzimaju verujući da će im zalečiti rane i zaštititi ih od bolesti. Sveta Petka se na ikonama predstavlja u monaškoj odeći, sa krstom u ruci.