26 Oct PROMOCIJA MONOGRAFIJE “STARO VOJNIČKO GROBLJE U KRAGUJEVAČKIM ŠUMARICAMA”
Ćuprija je 25. oktobra obeležila 103. godišnjicu od oslobođenja u Prvom svetskom ratu. Tim povodom muzej “Horeum Margi – Ravno” organizovao je promociju monografije Nenada Karamijalkovića, etnologa-antropologa i direktora Zavoda za zaštitu spomenika kulture u Kragujevcu “Staro vojničko groblje u kragujevačkim Šumaricama” .
Putujući po Srbiji autor monografije priča o zaboravljenom, najstarijem i najvećem vojničkom groblju na teritoriji Srbije kao i o svom istraživanju koje je započeo 2016. godine. Na lokalitetu ovog groblja očuvano je oko 160 nadgrobnih spomenika i prema njegovim rečima nakon trogodišnjeg istraživanja arhiva Nemačke i Austrije došlo se do saznanja koja su okvirila priču o starom vojničkm groblju u kragujevačkim Šumaricama kao najvećem na kome je sahranjeno čak 5.000 mahom srpskih ali i okupatorskih vojnika u periodu od 1866. do 1944. godine.
Staro vojničko groblje u Šumaricama je decenijama posle Drugog svetskog rata devastirano i potpuno zapušteno i bilo je predmet brojnih gradskih legendi od kojih većina nije istinita. Ova knjiga daje odgovore na pitanja ko je sve i od kada na njemu sahranjivan.
“Budući da na tom groblju leže posmrtni ostaci vojnika iz svih krajeva Srbije, to me je potaklo da napišem ovu knjigu i da krenem sa njenim promovisanjem. Na groblju u Kragujevcu nalaze se i ostaci 14 sugrađana koji su živeli na teritoriji današnje opštine Ćuprija i bili u tadašnjoj vojsci” kaže Nenad Karamijalković.
Vojničko groblje u kragujevačkim Šumaricama nalazi se Spomen-parku „Kragujevački oktobar“, postoji već 150 godina i o njemu do sada nije napisana nijedna monografija niti ozbiljniji naučni rad. Ovo delo je i svojevrsni način odavanja počasti palim vojnicima a napisano je sa ciljem izgrađivanja primerenog odnosa prema ovoj lokaciji u budućnosti.